• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Matematigi-Seviyorum-I-Love-MATH-289961707726580/?fref=ts
Konu Anlatımları
Facebook Sayfamız
Melisa Uzunarslan
Haberler
8.Sınıf Öğrencilerine Merkezi Sınav Sistemi
Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) yerine getirilecek yeni ortaöğretime geçiş sistemi açıklandı. Öğrenciler bundan böyle tek bir sınava girmeyecek. Yazılı sınavlar olacak, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyecek.
SBS yerine uygulanacak yeni ortaöğretime geçiş sistemi, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katıldığı basın toplantısında anlatıldı.

Yeni sisteme göre, Bakanlığın ortaöğretime geçiş sisteminde yapacağı merkezi değerlendirmeler, orta ve uzun vadede açık uçlu soruları içerecek hale dönüştürülecek, öğrenciler sınavlara kendi okullarında girecek, öğretmenler ise kendi okullarının dışındaki okullarda görevlendirilecek.

Geçerli mazereti nedeniyle sınava giremeyenler için mazeret sınavı yapılacak. Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek.

Ortaöğretime yerleştirme nasıl olacak?

Ortaöğretime yerleştirmede, öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30'u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70'inin toplamı, yerleştirme için esas puanı oluşturacak.

Yerleştirmeye esas puan, öğrencinin bir sonraki eğitim kademesinde devam edeceği okulun belirlenmesinde kullanılacak. Okul tercihleri puan esasına göre değerlendirilecek ve yerleştirmeler merkezi olarak elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Ortaöğretime geçiş sisteminde öğrencilerin yerleştirme esas puanlarının eşit olması durumunda, ilk olarak tercih önceliği, ardından sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği ve okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı göz önünde bulundurulacak.

Yeni ortaöğretime geçiş sisteminde, 2013-2014 eğitim öğretim yılından başlayarak 6 temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi merkezi gerçekleştirilecek.

Fen ve teknoloji, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak.

Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ik


BAKAN AVCI'NIN AÇIKLAMALAR

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da açıklamasında, kısa vadede merkezi sistemi kaldırarak, okulu öne çıkaracaklarını söyledi. 

Avcı, ''Orta vadede test sınavı yerine klasik sınav geliyor. Öğrencilerimiz sanata spora daha fazla vakit ayıracak. Stresin olmadığı yerleştirme sistemi oluşturuyoruz'' dedi.

Bakan Avcı, güncellenen sistemle çocukları rahatlatmayı hedeflediklerini belirterek, "Yeni birsınav getirmiyoruz, yeni hiçbir sınav getirmiyoruz. Sene içinde zaten yapılan yazılı sınavlardan her dönemde birer tanesini daha kontrollü yapacağız" diye konuştu.

Nabi Avcı, sınavla öğrenci alan okullarda boş kalan kontenjanlar dolana kadar kayıtların devam edeceğini belirterek, kontenjanları doldurmak için kayıt sisteminin sürekli güncellendiğini kaydetti.

Avcı'nın açıklamalarından öne çıkan diğer satırbaşları şöyle:

- 2013-2014 döneminden itibaren okullara alternatif olarak çıkan kurumlara artık ihtiyaç duyulmayacak.

- Eğitimin bir görev değil, ağır bir sorumluluk olduğunu hatırlatmak istiyorum. Sorumluluğumuz öğrencilerimize, ülkemize ve dünyamıza karşı. Herkesin bu sorumlulukla hareket etmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

- Yeni bir sınav getirmiyoruz, yeni hiçbir sınav getirmiyoruz. Sene içinde zaten yapılan yazılı sınavlardan her dönemde birer tanesini daha kontrollü yapacağız.

"Yanlış-doğruyu götürmeyecek"

- Öğrenciler okullarında sınavlarına girecek. Yanlışlar doğruyu götürmeyecek. Yazılı sınavları denetimli ve güvenli yapmaya çalışıyoruz. Bu yıl 8. sınıflara uygulanacak. Önümüzdeki yıl 6 ve 7. sınıflara uygulanacak.

Hesaplamada değişiklik yok

- Yeni bir hesaplama kriteri, yöntemi getirmiyoruz. Yine böyle yapılacak. Senede bir kez yapılan SBS kaldırılıyor. Sene içinde yapılan yazılılardan bazıları denetimli hale getiriliyor. Müfredatın tüm okullarda eşit zamanlı yürütülmesini planlıyoruz.

Okullar arasındaki fark

- Bütün okulların aynı seviyede olması mümkün değil. Mesleki okullarımız, anadolu okullarımız hepsi birinci lig takımıdır. Farklılıkları gideremiyoruz. Asıl olan öğretmendir. Her okulda özverili, idealist, başarılı öğretmenlerimiz vardır.

Boş kontenjanlar

- Sınavla öğrenci alan okullar var, sınavsız gidilen okullar var. Sınavsız okullara giden öğrencilerin bir kısmı sınavı kazanamadığı için, büyük bir kısmı asıl tercihleri olduğu için bu okullara gidiyor. Öğrenciler sınavı kazanmadığı için bu okullara gidiyorlar şeklinde bir kampanya yürütülüyor. Boş kontenjanlar dolana kadar bu sistemi işleteceğiz.

"Ne yani, çocuklar hiç gülmeyecek mi?"

Nabi Avcı, yeni sistemin ayrıntılarını anlattığı konuşmasında Ece Ayhan’ın “Efendiler! Ne yani, çocuklar hiç gülmeyecekler mi?” dizelerinden de alıntı yaptı.
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      5094 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Anket
15-5.3 işleminin sonucu kaçtır?
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 21° 9°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret1964108