• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Matematigi-Seviyorum-I-Love-MATH-289961707726580/?fref=ts
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905362762004
  • https://twitter.com/matematigisev
  • https://www.instagram.com/m.can.hoca
  • https://www.youtube.com/channel/UCUdFgsnBKN2zwyHgPkt7WuQ
Konu Anlatımları
Takvim

Matematik Korkusu

Matematik Korkusu: Aritmofobi, Matematikten Neden Korkarız?

Birçok kişi matematik dersinden diğer derslere göre daha fazla korkuyor. Hatta matematik sorusu çözme akıllarına geldikçe yeni bir sivilce bile çıkartabiliyorlar. En basit tabirle matematiğin tüm öğrencilerin favori konusu olduğu söylenemez. Aslında birçok insan için bir matematik problemini çözme ihtimali gerçek bir gerginlik ve endişeye neden olabilir. 

Matematik Fobisi Nedir?
Matematik, soyutlama gerektiren bir konudur. Uygulandığında, bilgilerin bellekte tutulması ve ardından işlenmesi edilmesi gerekir. Matematiğin kullandığı bu bellek, çalışan bellektir.  Bu hafıza özellikle duygulara karşı hassastır. Bir çocuk matematik ev ödevi konusunda stresli hissettiğinde, bu işleyen hafızayı kullanmakta güçlük çeker. Bu nedenle bir öğrenci bir matematik problemini evde huzur içinde tek başına nasıl çözeceğini biliyor olabilir, ancak değerlendirmede (sınav veya ev ödevi) stresli bir durumda bunu yapamayacaktır. Fobik olmayan bireylerde, stres biraz çekingenlik yaratabilir ama aynı zamanda motivasyon da yaratabilir! Tersine, fobik bireyde stresin tek bir sonucu olacaktır: zihinsel kapasitelerinin engellenmesi. 


Bütün bunlar, akıl yürütme yeteneğine sahip zeki çocukların kendilerini  matematik karşısında dehşete düşmüş bulmalarına neden olur. Sıkışmış birçok öğrenci için, daha fazla matematik yapmak (ki bu genellikle onlara sunulan ilk şeydir) kaygılarını artıracaktır ve onları acılarına demirleyecektir.  Ancak, onlar için ilk acı, çalışamamaktır. Bir çocuk kendisi için, ailesi için ve öğretmenleri için iyi şeyler yapmak ister. Bir fobi ile bunu yapması engellenir.

Yüksek düzeyde matematik kaygısı olan kişiler, acıya neden olabilecek durumlardan uzak durma eğilimindedir. Fobik, öğrenme arzusundan ya da öğrenme zekasından yoksundur, ancak duygularını kontrol eder.

Buna matematik korkusu denir - ve matematikteki bu başarısızlık hissi, insanların eğitimlerinin çok ötesinde öz güvenlerini etkilemeye kadar gidiyor.

Bundan muzdarip olanlar için, bu başarısızlık tasvirinden sayılarla başa çıkma söz konusu olduğunda daha olumlu bir tutuma geçmek zor olabilir. Bu nedenle, birçok insan için matematiksel kaygı uzun vadede bir problem haline gelebilir.

Birçoğumuzun eminim ki farklı bir matematik sınavı anısı vardır. Çarpıntı ve nefes darlığı ilk akla gelen olabilir. 

Ancak araştırmalar, öğretmenler bu matematik kaygısı problemlerini sınıfta doğrudan ele alırsa ve öğrencilerini problemlere farklı şekilde yaklaşmaya teşvik ederse, deneyimin güçlendirici olabileceğini gösteriyor. Bu, özellikle dezavantajlı geçmişe sahip öğrenciler için geçerlidir.Alana E. Foley, Julianne B. Herts, Francesca Borgonovi, Sonia Guerriero, Susan C. Levine ve Sian L. Beilock'tan oluşan bir bilim insanı ekibi konuyu ele aldı ve 64 farklı ülkeden verileri inceledi. Her eyalet, 15 yaşındaki çocukların matematik, fen ve okuma becerilerini test eden uluslararası bir değerlendirme programına katıldı. Aynı zamanda, öğrenciler bu disiplinlere yönelik kendi kaygı düzeylerini de değerlendirirdiler. Bilim adamlarının analizlerine göre, öğrencilerin (gözlemlenen ülkelerin çoğunda) matematiğe karşı özel bir kaygı beyan ettikleri görüldü. Ve bu korku ne kadar yüksekse, bu alanda o kadar az verimli oldukları görüldü.

Matematik korkusu nereden geliyor?

Başka bir deyişle, matematik performansımız ve konuyla ilgili kaygımız ilişkili olabilir - ama ne şekilde? Matematikte "kötü" olduğun için endişeli olman mı, yoksa matematik sınavından kötü alacağını düşünmen endişesi yüzünden mi?

Julianne Herts için ilişki "iki yönlü" olacaktır, yani iki faktör birbirini besleyebilir. Bir matematik problemini çözemeyerek, matematik konusuna olan korku daha da güçlenir ve aynı zamanda bu alıştırma için endişelenerek başarısız olma olasılığı artar. Genel olarak, araştırmacılar kaygının tüm performansımıza engel olabileceğine dikkat çekiyorlar. Bir matematik problemini çözmek veya bir makale yazmak için bilişsel yeteneklerimize ihtiyacımız var - ve stres buna müdahale edebilir, beynimizin bir kısmını alabilir. Alana Foley, bu korkunun aslında “öğrenilebileceğini” ya da çevremizdekiler (ebeveynlerimiz, öğretmenlerimiz…) tarafından “aktarılabileceğini” öne sürüyor.

Kendileri matematik kaygısı olan ebeveynler çocuklarına ev ödevlerinde yardım ettiklerinde ... istemeden onlara matematiğin zor veya stresli olduğu fikrini aktarabilirler.

Tabii ki, anksiyetemizin tek suçlusu ebeveynlerimiz (veya öğretmenlerimiz) değil - diğer faktörler devreye giriyor: Örneğin, matematiğe yönelik kaygı, okulda veya okulda "başarılı olmak" isteyen öğrencilerde daha fazla olacaktır. 

Sonunda, çoğumuz bu kaygıyı farklı derecelerde yaşadık - hatta bazı deneyler, matematik testleri sırasında kalp atış hızımızın artabileceğini bile gösteriyor ...

Matematik Korkusuyla Nasıl Mücadele Edilir?

Unutmayın ki matematik kaygısı kaçınılmaz değildir ve yavaş yavaş bu kaygıdan kurtulabilirsiniz.Araştırmacılar, kaygının uygulamadan daha çok beklentiye bağlı olduğunu söylüyorlar: bu nedenle yukarı yönde hareket edebilir ve stres azaltma tekniklerini benimseyebiliriz (meditasyon yapmayı deneyin, nefes egzersizleri yapın, doğanın küçük bir köşesinde yürüyüş yapmayı tercih edin…).

Bir sınavdan önce, araştırmacı Sian Beilock, bunun nasıl hissettirdiğini yazmayı da tavsiye ediyor - bu, kaygıyı biraz "dışsallaştırmaya" yardımcı olabilir, küçük bir adım olabilir ...

 https://www.hayatvepsikoloji.com/matematik-korkusu-aritmofobi-matematikten-neden-korkariz


Yorumlar - Yorum Yaz
Instagram Sayfamız
Anket
15-5.3 işleminin sonucu kaçtır?
Facebook Sayfamız
Hava Durumu